Historia Marty Zajęcia Marty Koszty Osiągnięcia Pomoc Potrzeby Sponsorzy Podziękowania Kontakt
Przekaż 1% podatku

Osiągnięcia Martusi

 Martusia potrafi samodzielnie siedzieć i próbuje w tej pozycji bawić się zabawkami .

Samodzielnie utrzymuje pozycję na czworakach,bardzo ładnie przy pomocy osoby drugiej lub rehabilitanta chodzi na kolanach.

Utrzymuje pozycje wysokie i coraz bardziej zaczyna  jej się to podobać.  W ortezach zakładanych na nóżki przy pomocy rehabilitanta próbuje stawiać kroki,opierając się rączkami potrafi stać bez pomocy osoby drugiej.


Nastąpiła również poprawa wzroku.Martusia rozpoznaje nowe twarze uśmiecha się na ich widok, potrafi znaleźć ulubioną zabawkę i ją włączyć, coraz dłużej skupia wzrok na przedmiotach,rozróżnia zabawki.

  Wymawia proste sylaby jak ola, ela , lala, baba, mama, nie ,ała,  coraz częściej wypowiada proste słowa o innym brzmieniu. Odpowiednim dźwiękiem sygnalizuje potrzebę przywołania kogoś, zadowolenie bądź niezadowolenie, marudzenie, radość .Potrafi komunikować się z otoczeniem poprzez odpowiadanie na zadawane pytania - TAK (wypowiadając A-zgadza się, akceptuje  ) i NIE (jeżeli nie chce czegoś lub czegoś nie akceptuje )

Jest to sposób na kontaktowanie się z otoczeniem.

Rozumie wiele poleceń i stara się je wykonywać. Potrafi rozróżnić polecenie wykonywania czynności np. przy ubieraniu się -podaj rajstopy, spodnie, buty.

 

Podczas kolejnych lat chcielibyśmy u Martusi udoskonalać sposób poruszania się, jak również wspomagać rozwój intelektualny.

Mamy nadzieję że kiedyś Martusia zrobi samodzielnie pierwsze kroczki i o tym marzymy!!